Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Zakup preferencyjny węgla

Informujemy, iż z dniem 3 listopada 2022 r.  weszła w życie Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Do zakupu preferencyjnego uprawniona jest osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, o którym mowa w art.2 ust. 1 Ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym.

Warunki zakupu preferencyjnego przedstawiają się następująco:

 1. Proponowane asortymenty to miał, groszek/ekogroszek oraz orzech (węgiel nie będzie workowany), dostępność podanego towaru uzależniona jest od dostępności
  u podmiotów wprowadzających do obrotu.
 2. Przewidywane ilości możliwe do zakupienia przez gospodarstwo domowe w ramach zakupu preferencyjnego to:
 • do 1,5 tony do 31 grudnia 2022
 • do 1,5 tony od 1 stycznia 2023 r.
 1. Gmina sprzedaje paliwo stałe - węgiel w ramach zakupu preferencyjnego po cenie nie wyższej niż 2000 zł brutto;
 2. Do ceny wskazanej w punkcie 3 nie jest wliczony koszt transportu paliwa stałego
  z miejsca składowania w gminie do gospodarstwa domowego.
 3. Każdy mieszkaniec może złożyć jeden wniosek dla danego okresu tj. jeden wniosek na zakup węgla do 31.12.2022 r. i jeden wniosek na okres od 1.01.2023 r.

 

Składanie wniosków:

 • Mieszkańcy Gminy Sienno zainteresowani kupnem węgla, zobowiązani są do złożenia wniosku o zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstw domowych.
 • Wnioski można złożyć: za pomocą Platformy ePUAP (/9l604nbcu5/SkrytkaESP), osobiście na sekretariacie Urzędu Gminy Sienno lub za pośrednictwem operatora pocztowego.
  Wzór wniosku  dostępny jest w załączniku (pod tekstem) lub w wersji papierowej - w siedzibie Urzędu Gminy Sienno.
 • Wniosek o zakup składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344).
 • W przypadku złożenia wniosku o zakup za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek o zakup  opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. 

Weryfikacja wniosków i procedura postępowania:

 • Wnioski podlegają weryfikacji,  zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych
 • Po pozytywnej weryfikacji wniosku mieszkaniec zostanie poinformowany o wyniku weryfikacji (mailowo lub telefonicznie) oraz zostanie  poinformowany o dalszych krokach aby sfinalizować zakup węgla.

 

Uwaga!   Urząd Gminy Sienno nie pokrywa ani nie organizuje odbioru zamówionego węgla z punktu wskazanego na terenie gminy.