Dzisiaj jest , godzina

ZALECENIA DO IZOLACJI DOMOWEJ OSÓB OBJĘTYCH KWARANTANNĄ

2020.03.24 - 11:50

ZALECENIA DO IZOLACJI DOMOWEJ

1. O stanie zdrowia Twojego lub/i dziecka informuj lekarza, który zlecił izolację domową. W sytuacji  pogorszenia stanu zdrowia natychmiast wzywaj karetkę pogotowia informując o rozpoznaniu COVID i jedź do szpitala.
2. Przebywa j (całą dobę)   w  jednym   pokoju,   w   którym   nie   mieszkają/nie  przebywają   inni domownicy.  Otwieraj okno, wietrz pokój. Jeśli musisz opuścić ten pokój – usta i nos osłoń maseczką (chirurgiczna lub samodzielnie sporządzona z gazy i tasiemek). Inni domownicy nie powinni przebywać w odległości mniejszej niż 1m. Nie wynoś rzeczy z pokoju, z którego korzystasz.

 Jeśli masz do wyrzucenia śmiecie to zapakuj je w plastikowy worek (poproś o zawieszenia pustego   worka na klamce) i  wystaw  za  drzwi,  zostaw,  inny  pomagający  domownik  wyrzuci  zgodnie z  niżej  zamieszczoną  instrukcją. 
3. Nie wchodź do innych pomieszczeń jeśli ktoś w nich przebywa.
4. Jeśli nie mieszkasz sam - nie korzystaj z wentylatorów, klimatyzacji.
5. Jeżeli  nie  możesz  mieć  oddzielnej  dla  siebie  łazienki/toalety  to  staraj się ją używać jako ostatniz domowników i myj po sobie pomieszczenie, dezynfekuj  WC, myj  dokładnie  ręce.

Używaj wyłącznie własnych  ręczników,  powieś je w innym miejscu niż ręczniki pozostałych  domowników.
6. Nie używaj wspólnych z innymi domownikami naczyń. Korzystaj tylko z wydzielonych dla siebieoddzielnych sztućców, talerzy, kubków, szklanek. Naczynia myj w zmywarce (minimum 60⁰C) lub    ręcznie środkiem  myjącym do tłustych naczyń i płucz gorącą wodą (można je na koniec sparzyć).

Po każdym zmywaniu myj  ręce wodą z mydłem.

Jak sprzątać mieszkanie, w którym izolowany jest jeden (dwoje chorych), a reszta jest zdrowa

- dezynfekcji (chusteczkami, sprayem) wymagają:
- klamki do drzwi, blaty stołowe, armatura łazienkowa, toalety i uchwyty toaletowe, telefony, klawiatury,  tablety, stoliki nocne. Po dezynfekcji nie wycieraj zdezynfekowanych powierzchni.

Najlepiej  rób to w  gumowych rękawiczkach.

Pranie ubrań, pościeli używanej przez osobę zakażoną

- „wsad do pralki” powinno się pakować w rozpuszczalny worek (jeśli osiągalny, powinny być dostępne przez internet) i prać w temperaturze najwyższej dopuszczalnej dla pranych tkanin, używaj ubrań, które można prać w temperaturze 60⁰C.
Jeśli taki worek nie jest dostępny to chory powinien pakować brudne rzeczy do worka materiałowego, pranego razem z załadowanym praniem. Worek warto powiesić na klamce pokoju w którym przebywa zakażony domownik. Po załadunku dezynfekuj z zewnątrz pralkę i jej okolicę, umyj i zdezynfekuj ręce.
Nie wysyłaj prania do pralni.


Wyrzucanie śmieci – zalecenia dla osoby wyrzucającej śmiecie z twojego domu/mieszkania

  - załóż gumowe rękawiczki, zapakuj śmieci w worek, po zamknięciu  pierwszego worka zdejmij rękawiczki, zapakuj w drugi worek, wyrzuć. Umyj i zdezynfekuj ręce.
Osoby z kontaktu domowego z chorym mają najwyższe ryzyko zakażenia, nie każdy choruje pełnoobjawowo.

WSZYSCY DOMOWNICY PODLEGAJĄ KWARANTANNIE PRZEZ 14 DNI OD OSTATNIEGO KONTAKTU Z OSOBĄ Z POTWIERDZONYM ZAKAŻENIEM:
1.
Nie mogą opuszczać domu, robić zakupów.
2. Poruszają się w obrębie pomieszczeń, w których nie jest izolowany chory lub własnym przydomowymogrodzie bez kontaktu z chorym ani sąsiadami.
3. Należy poprosić telefonicznie/ mailowo o pomoc, osoba dostarczającą potrzebne produkty ma zostawiać  je pod drzwiami Twojego domu/mieszkania i zawiadamiać w ustalony sposób, tak by nie kontaktować się bezpośrednio.

 

dodał: Piotr Dąbrowski

Dane adresowe:
Urząd Gminy Sienno
ul. Rynek 36/40
27-350 Sienno
Dane kontaktowe:
tel. 48 378 60 11
tel. 48 378 60 18
fax. 48 378 61 34
mail: ug@sienno.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek
7:15 - 15:15