Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Odśnieżanie chodników

W związku z trwającym okresem zimowym Wójt Gminy Sienno przypomina wszystkim właścicielom nieruchomości o ustawowym obowiązku odśnieżania chodników przylegających do nieruchomości.

Zgodnie z art. 5 ust. 1, pkt. 4 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 poz. 1439 z późn. zm.) ,,Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku poprzez: uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.”

Obowiązek dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości, bez względu na przeznaczenie nieruchomości i sposób jej użytkowania. Obowiązek ten ciąży w takim samym wymiarze na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych oraz jednostkach organizacyjnych i osobach posiadających nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, jak również na innych podmiotach władających nieruchomością.

W świetle  przepisów kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku, nie wykonuje swoich obowiązków podlega karze grzywny, jak również bierze na siebie ryzyko ponoszenia kosztów ewentualnych odszkodowań dla przechodniów, którzy ulegli wypadkom w skutek nie odśnieżenia lub oblodzenia chodnika.

Jednocześnie dziękujemy Mieszkańcom, którzy wywiązują się z obowiązku odśnieżania.

 

Wójt Gminy Sienno
/-/ Mariusz Strąk